Začiatkom roku 2009 prebehla na štyroch pilotných školách anketa medzi 450 rodičmi.
1. Cieľom prvej otázky bolo zistiť, ako sú rodičia spokojní so stravou v školskej jedálni. Väčšina rodičov (94%) prejavila spokojnosť so súčasnou kvalitou stravovania v školskej jedálni. Oceňovali najmä vyváženosť stravy a jej výživnú hodnotu. Medzi pripomienkami sa najčastejšie objavila kritika príliš častého používania mäsa, mastných jedál, vyprážaných jedál alebo nevhodnej kombinácie jedál (granadír s uhorkou a mlieko, pomaranč a mlieko). Niektorí rodičia by zase ocenili zaradenie rýb do jedálnička na úkor bravčového mäsa, viac čerstvej zeleniny, strukovín, celozrnných obilninových výrobkov a menej bielej múky a cukru.
2. Na otázku „Uvítali by ste používanie biopotravín (kontrolovaných a certifikovaných produktov ekologického poľnohospodárstva) pri príprave jedál v školskej jedálni a prečo?“ sa kladne vyjadrilo 84% opýtaných rodičov. Najčastejšie uvádzaným dôvodom bolo presvedčenie, že biopotraviny sú zdravšie, bez konzervačných a iných chemických látok a rezíduí pesticídnych prípravkov. Niektoré odpovede ale vyjadrovali nedôveru k značke BIO („Až tak tomu neverím“, „Akú záruku alebo dôkaz majú rodičia, že sú to naozaj BIO potraviny?“, „U nás aj v celom svete je tak málo ekologicky čistých miest, vhodných na pestovanie biopotravín, že tomu neverím“).
Z iných reakcií bolo zasa zrejmé, že niektorí rodičia si stále zamieňajú BIO potraviny s potravinami racionálnej výživy, k čomu sa zároveň stavali veľmi skepticky („dieťa to neľúbi“, „mojej dcére by to nechutilo“). Tieto nedôverčivé či skeptické postoje sú dôkazom, že ešte stále sú výrazné rezervy v osvete a vo vysvetľovaní zmyslu a fungovania štátom aj Európskou úniou garantovaného systému ekologickej poľnohospodárskej výroby a certifikácie bioprodukcie.
3. Tretia otázka znela: Suroviny v bio kvalite sú drahšie a znamenajú zvýšenie ceny obedov. O koľko percent vyššiu cenu by ste boli ochotní za stravu zaplatiť? Nič naviac nie je ochotných zaplatiť 16% opýtaných rodičov, 36% z nich by bolo ochotných zaplatiť o desatinu viac, 27% by bolo ochotných priplatiť dvadsať percent k cene, 11% rodičov by súhlasilo s tretinovým zvýšením a o polovicu viac by bolo ochotných zaplatiť 9% opýtaných rodičov.
4. Na otázku, či respondenti varia doma z biopotravín, odpovedalo 7% „áno, pravidelne (min. 1x za týždeň)“, 43% opýtaných rodičov varí z biopotravín občas, 44% zatiaľ nie a 6% o varenie z biopotravín nemá záujem.
5. Väčšina opýtaných rodičov má záujem sa dozvedieť viac o biopotravinách, najčastejšie z internetu alebo formou letákov a tlačovín, menej ale napríklad tiež formou exkurzie na ekofarmu či prednášky v škole.
6. Rodičia podporujú vzdelávanie detí v oblasti BIO. 97,5% rodičov by uvítalo, aby sa deti v škole dozvedeli viac o bezpečnosti potravín, ekologickom poľnohospodárstve, výrobe a kontrole biopotravín, práci na farme, živote zvierat, eko-agroturistike a vplyve poľnohospodárstva na prírodu.
7. Nápad so zorganizovaním jedného zo školských výletov na ekofarmu privítalo 99% opýtaných, 1% by nesúhlasilo.
Medzi komentármi na záver ankety sa objavili aj vyjadrenia typu:
„Kvalitná potravina neznamená vždy len biopotravina. Jedlá by sa mali pripravovať v prvom rade z čerstvých a kvalitných produktov.“
„Prednosť má obyčajné jablko pred bio-sušienkou“.
Nepochybne sú tieto vyjadrenia veľmi logické a opodstatnené, najmä ak uvažujeme s regionálnymi (slovenskými) produktmi.
S podobnými názormi (BIO nie za každú cenu) sa realizátori projektu BIO do škôl stotožňujú – určite je na prvom mieste treba zohľadniť čerstvosť potravín a regionálne hľadisko. Napokon aj v celosvetovom meradle sa čoraz viac presadzuje orientácia na BIO a zároveň regionálne potraviny, obchodované za spravodlivé ceny (BIO + regionálne + fair trade).
V pilotných školách sa na prelome rokov 2008 a 2009 tiež uskutočnili prvé pokusy s varením z biopotravín – školské jedálne vyskúšali napríklad klasické školské receptúry s využitím surovín v bio kvalite (napríklad biošpagety na taliansky spôsob, biošošovicový prívarok, pastiersky rezeň s bioryžou). Podľa uskutočnených ankiet medzi stravníkmi takto pripravené obedy chutili – ak nie lepšie, tak najmenej rovnako dobre ako obedy pripravené z bežných surovín.
V najbližšom čase v rámci projektu pripravujeme:
Všetky informácie o projekte BIO do škôl, ako aj inšpiratívnych príkladoch využívania biopotravín pri školskom stravovaní v zahraničí, nájdete na webovej stránke www.biodoskol.sk.
Tento projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu.
Kontakt:
Richard Medal
Centrum environmentálnych aktivít
Mierové námestie 29
911 01 Trenčín
www.cea.sk
www.zelenaskola.sk
medal@changenet.sk