Poznámka:
Pilotný projekt BIO do škôl prebieha. Postupy a návody na tejto stránke pribúdajú postupne.
Ako prebiehal projekt Bio do škôl prakticky v MŠ Bitúnková v Nových Zámkoch?
(účastník pilotného projektu)
Úplne najskôr je potrebné osloviť zriaďovateľa školy/škôlky a prejednať s ním Váš zámer – zavedenie biopotravín do školského jedálnička. Úspešné zavedenie biopotravín do jedálnička je priamo závislé od postoja zriaďovateľa školského zariadenia. Preto je vhodné osobné jednanie so zriaďovateľom, podporené vhodnými argumentmi na zavedenie biopotravín (napr. preukázanie záujmu rodičov viď krok 3, preukázanie vhodnosti biopotravín v strave detí a pod.) V prípade ústretového postoja zriaďovateľa je vhodné vopred vyjednať podmienky a plán plnenia projektu.
Ďalej je potrebné zorganizovať stretnutie s vedením školy/škôlky a vedením školskej jedálne a zistiť ochotu a záujem zaviesť biopotraviny do stravovania detí.
Zámer zaviesť biopotraviny do stravovania detí je najvhodnejšie predstaviť rodičom na triednych schôdzkach a pri tej príležitosti zistiť (napr. pomocou dotazníkového prieskumu) ich záujem o zaradenie potravín v biokvalite, ale tiež ich ochotu zaplatiť za ne prípadne aj vyššiu cenu. Pri tej príležitosti je vhodné usporiadať prednášku o biopotravinách, prípadne rozdať informačné materiály na túto tému.
Pri zostavení dotazníka sa môžete inšpirovať dotazníkom, použitým v projekte BIO do škôl. S výsledkami dotazníkového prieskumu je vhodné oboznámiť nielen vedenie školy, ale aj samotných rodičov, napr. vyvesením údajov na školskej nástenke, prípadne iným spôsobom.
V prvom rade skúste použiť Adresár na stránke BIO do škôl. Sú tu uvedené ekofarmy a obchody s biopotravinami, ktoré majú záujem o účasť v projekte Bio do škôl a ktoré informácie o svojich prevádzkach samé pridali do Adresára. Pevne veríme, že kontakty na výrobcov a distribútorov biopotravín tu budú postupne pribúdať.
Ak hľadáte ponuku čerstvých bioproduktov v lokalite Vašej školy, skúste použiť Mapu ekologickej poľnohospodárskej výroby inšpekčnej a certifikačnej organizácie Naturalis SK, kde nájdete všetkých bio-producentov podľa okresov.
Spôsob realizácie prvej objednávky biopotravín záleží predovšetkým od miesta školy v nadväznosti na trasy distribútorov biopotravín a ekofarmy s ponukou bioproduktov v lokalite školy. Samozrejme, dôležitá je aj motivácia vedúcej školskej jedálne a možnosť zmeniť zavedené dodávateľsko-odberateľské vzťahy (firmy zavážajúce školské jedálne v súčasnosti biopotraviny neponúkajú).
Ak máte prehľad o ponuke biopotravín na Slovensku a chcete pomôcť urýchliť proces zavedenia biopotravín vo Vašej školskej jedálni (z pozície učiteľa alebo rodiča), môžete skúsiť vyžiadať si súčasný objednávkový list a vytipovať komodity v biokvalite, ktoré sú na Slovensku dostupné (aj cenovo), prípadne sa aj ponúknuť, že sprostredkujete kontakt medzi školskou jedálňou a dodávateľom (veľkoobchod, maloobchod alebo eko-farmár).
Nasleduje obdobie skúšobného zavedenia biopotravín.
Dodávateľa biopotravín už máte, teraz vyvstáva problém zabezpečenia finančných prostriedkov na vykrytie rozdielu v cene medzi bio a konvenčnými potravinami. Aj keby väčšina rodičov so zvýšením ceny stravného súhlasila, nie je v tejto fáze vhodné ceny zvýšiť kvôli rodičom, ktorí sa chcú rozhodnúť až na základe skúseností po skúšobnom období zavedenia biopotravín (ideálne aspoň 1 rok). V tomto období je dôležité, aby vedúca školskej jedálne dokázala udržať finančný rozpočet s tým, že niekde sa ušetrí (napr. namiesto mäsa dostanú deti 1x do týždňa inú bielkovinovú náhradu – strukoviny, tofu a pod.), aby sa mohli kúpiť napr. biozemiaky či biomlieko.
Dôležité je zavádzať biopotraviny postupne, aby si deti mali čas zvyknúť na prípadnú zmenu chuti (danú napr. nahradením bielej múky celozrnnou, ryže pohánkou a pod). Začať treba biopotravinami v jedlách, ktoré deťom určite budú chutiť (napr. buchty?).
Bezprostredné stretnutie s myšlienkou a praxou BIO prostredníctvom osoby ekofarmára bude pre deti nezabudnuteľným zážitkom... Farmár prevedie deti po farme, ukáže im zvieratá, pestovanie zeleniny, obilia, ovocia, prípadne spracovanie produktov priamo na farme. Vhodnú farmu pre usporiadanie výletu pre deti nájdete na stránke BIO do škôl v Adresári fariem (napr. firma ALFA BIO ponúka možnosť exkurzií ).
S farmárom je potrebné sa vždy vopred dohovoriť o čase a podmienkach návštevy. Niekde to môže byť zdarma, niekde za symbolický poplatok (napr. ak by bola možnosť ochutnávky a pod.).
V priebehu skúšobnej doby zavedenia biopotravín do školy alebo škôlky je tiež vhodné usporiadať prednášku pre rodičov spojenú s ochutnávkou biopotravín a oboznámiť žiakov s ekologickým poľnohospodárstvom formou nástenky, výstavy fotografií alebo výtvarnou súťažou, napr. na tému „Život na ekofarme“.
Vzhľadom na špecifiká biopotravín (napr. kratšia trvanlivosť, užší výber surovín...) je dobré umožniť vedúcim jedální konzultáciu s odborníkmi na receptúry, prípadne s kuchárkami či kuchármi, ktorí už majú skúsenosť s varením z biopotravín.
Centrum environmentálnych aktivít zberá recepty na zdravé jedlá s využitím biopotravín, vhodné aj pre školské jedálne, s cieľom vydať BIO receptár. Ak máte také recepty, sem s nimi medalova@biospotrebitel.sk.
Po skončení doby skúšobného zavedenia je vhodné opäť osloviť rodičov a na základe ich reakcií je možné zhodnotiť úspešnosť projektu, prípadne zvýšiť poplatok za stravu dieťaťa.
Ak bolo zavedenie biopotravín v skúšobnom období úspešné, škola alebo škôlka by ďalej mala byť schopná sama bio-stravovanie postupne rozširovať bez vonkajšej pomoci.